Tervetuloa mukaan Helsinki Triathlonin suosittuihin valmennusryhmiin! Tutustu tarjontaamme seuran nettisivuilla ja ilmoittaudu mukaan. Treenit alkavat syyskuussa!
Löydät kaikki ryhmien lisätiedot täältä: Valmennusryhmät
EasyTriathlon
Tämä ryhmä soveltuu triathlonisteille, jotka haluavat kuulua kivaan ryhmään ja treenata sopivan kevyellä otteella peruskestävyyttä parantaen ja liikunnasta nauttien.
Triathlonkoulu
Tämä ryhmä soveltuu triathlonin aloittaville harrastajille. Saat kivan ryhmän ja ammattivalmentajan opit ja ohjeet. Sinun täytyy ainoastaan olla motivoitunut harjoittelemaan.
HelTri Masters -ryhmä
Tämä ryhmä soveltuu kokeneille triathlonharrastajille (+45 v.), jotka haluavat treenata säännöllisesti, mutta suhteellisen rennolla otteella ammattitaitoisen valmentajan ohjauksessa ja kivassa ryhmässä
Tavoitteena Puolimatka -ryhmä
Tämä ryhmä soveltuu sinulle, joka valmistaudut puolimatkan kilpailuun ja haluat onnistua siinä. Tässä ryhmässä saat ammattitaitoisen valmennuksen juuri tätä matkaa varten ja lisäksi saat matkaasi monta samassa tilanteessa olevaa triathlonkaveria. Mahtava treeniporukka auttaa sinut saavuttamaan tavoitteesi!
Tavoitteena Täysmatka -ryhmä
Tämä ryhmä on tarkoitettu sinulle, joka olet valmis panostamaan triathlonharjoitteluun täysillä. Toiveenasi on ensi kesän kilpailun jälkeen kuulla sanat: ”You are an Ironman/Ironwoman”. Tämän ryhmän treeniohjelmalla ja valmentajan tuella pystyt suorittamaan ensimmäisen täyden matkan triathlonkilpailusi tai pystyt parantamaan joskus aiemmin tekemääsi suoritustasi. Triathlon on tässä ryhmässä jokaiselle elämäntapa!
NUORTEN VALMENNUSRYHMÄ
Olet n. 16-20 vuotias ja haluat harjoitella monipuolisesti. Nuorten ryhmä soveltuu nuorten triathlonkoulusta siirtyville n. 15-16 v. nuorille. Ryhmä soveltuu myös uusille harrastajille esim. lajinvaihtajille. Jos nuori on harrastanut pitkään jotain toista urheilulajia ja haluaa nyt uuden harrastuksen, niin triathlon lajina soveltuu hyvin esim. yleisurheilu- (juoksu), suunnistus-, jalkapallo, pesäpallo, pyöräily-, kilpauinti- tai vaikka telinevoimistelutaustan omaaville nuorille. Nuoret oppivat nopeasti kaikki triathlonlajit ja voivat harrastaa sitä kunto- tai kilpatasolla. Motivoituneet nuoret urheilijat voivat päästä triathlonin huipulle hyvin monenlaisilla taustoilla.

