Huomio – kilpailu on peruttu (per 26.8.): Pahoittelemme suuresti tilannetta, että joudumme perumaan lauantaille suunnitellun Triple Mix -kilpailun. Saimme yllättäen tiedon kilpailualueen tuplabookkauksesta. Emme pääse järjestämään kilpailua. Valitettavasti kilpailun siirtäminen toiseen ajankohtaan ei tässä kohtaa ole mahdollista. Triple Mix -kilpailu siirtyy seuraavalle kilpailukaudelle.
HelTri Cup kisat ovat tänä kesänä olleet hyvin suosittuja. Osallistujia on ollut paljon ja olemme saaneet paljon hyvää palautetta kivoista kisoista. HelTri Cup -kilpailusarjassa on enää yksi osakilpailu jäljellä.
Lauantaina 30.8. kisataan hauskanjännä Triple Mix -kilpailu.
HelTri Triple Mix on kisamuoto, jossa suoritetaan super sprint kilpailumatkaa neljä (4) kertaa peräjälkeen.
- Uinti n. 300 m
- Pyörä n. 5 km
- Juoksu n. 2 km
Kilpailun jokaisella kierroksella on aikaraja, jonka puitteissa triathlon tulee suorittaa. Vauhdista riippuen kierrosten väliin lyhyt tauko ennen seuraavaa yhteisstarttia. Lajit suoritetaan arvotussa järjestyksessä. Järjestys voi olla esim. pyörä-juoksu-uinti, juoksu-uinti-pyörä. Kilpailijat saavat tietää lajijärjestyksen hetki ennen seuraavaa starttia. Kilpailun edetessä käytettävissä oleva suoritusaika per kierros lyhenee.
Tule mukaan kisaamaan! Ilmoittautuminen päättyy torstaina 28.8. klo 18.00.
Lisätietoja Triple Mix -kilpailusta