Helsinki Triathlonille on valittu tälle vuodelle kuusi edustusurheilijaa. Edustusurheilijoiden toivotaan toimivan hyvinä esikuvina seuramme harrastajille ja innostavan omalla esimerkillään myös uusia harrastajia mukaan seuraan.
Viimeisenä esittelyvuorosa on Karri Safo (s. 1981). Karri on toisen kauden edustusurheilija. Karrin viime kausi sujui tosi hienosti, joten tältä kaudelta voidaan mahdollisesti odottaa vieläkin enemmän. Tässä mielenkiintoista tietoa Karrin taustausta:
Olen Karri, 43-vuotias AG-triathlonisti, juristi ja kahden kouluikäisen lapsen perheenisä. Nyt on käynnistynyt toinen vuosi edustusurheilijana, ja odotan innolla, mitä tämä vuosi tuo tullessaan. Tavoitteellisesti yli 10 viikkotunnin ohjelmalla olen treenannut nyt kolme vuotta ja tänä vuonna harjoittelen ensimmäistä vuotta valmentajien kanssa noin 13+ tunnin viikko-ohjelmalla.
Varsinainen kestävyysurheileminen alkoi vasta aikuisiällä vuonna 2013, kun aloitin kuntopyöräilyn. Olen aina ollut urheilullinen ja tykännyt harrastaa kaikenlaista, mutta varsinaista kilpaurheilutaustaa minulla ei ollut kestävyyslajeista. Triathlon-harrastukseni alkoi vuonna 2017, kun suoritin ensimmäisen triathlonin Vanajanlinnassa sprinttimatkalla. Laji vei heti mennessään, vaikka juoksusta en vielä tuolloin tykännytkään.
Triathlon lajina tarjosi aloittelevalle monia haasteita, jotka motivoivat tavoitteellisempaan harjoitteluun. Yhtenä haaveena lajista kiinnostuttuani oli myös täysmatka, jonka suorittaminen motivoi omaa harjoitteluani useamman vuoden ajan. Ensimmäisen täysmatkan suoritin vuonna 2020 Tallinnassa aikaan 10:46, ja tähän päivään mennessä täysmatkoja on kertynyt jo kuusi. Ennätykseni, 9:48, on viime vuodelta Tallinnasta, jossa alitin monen vuoden haaveena olleen 10 tunnin rajan. Myös puolimatkan ennätykseni, 4:29, on viime vuodelta Turusta. Muina mainintoina harrastuksesta on Heltri Cupin kokonaiskisan voitot vuosilta 2018 ja 2022 sekä kisakokemus Lahden Ironmanin puolimatkan MM-kisoista 2023.
Omat tavoitteet ovat puolimatkalla ja täysmatkalla, joissa tavoitteena on kehittyä ja saavuttaa vähitellen kansallista kärkeä omassa ikäsarjassa. Ehdoton kauden kohokohta tulee olemaan Ironmanin täysmatkan MM-kisat Nizzassa, jonne lähden hakemaan itselle hyvää sijoitusta.
Viime vuosi edustusurheilijana oli antoisaa ja oli kivaa päästä sosiaalisen median kautta kertomaan omasta harjoittelusta, sekä tuoda tätä kautta näkyvyyttä seuran toiminnalle ja lajille. Somettamisen myötä olen toivottavasti myös innostanut ja kannustanut mahdollisimman monia omassa harjoittelussa sekä antanut ideoita harrastaa tätä upeaa lajia. Parasta edustusurheilijavuodessa oli ehdottomasti kaikki ne positiiviset kommentit ja tsempit, joita niin monelta sain pitkin vuotta. Ne antoivat mielettömästi voimia omien tavoitteiden saavuttamiseen.
Minulle lajissa on pohjimmiltaan kyse itsensä kehittämisestä, itsensä ylittämisestä ja omien päämäärien tavoittelusta. On aina hienoa kuulla harrastajilta tähän liittyviä erilaisia tarinoita ja kokemuksia. Oli tavoitteet ja lähtökohdat sitten minkälaisia tahansa, saa niistä myös itse motivaatiota omaan tekemiseen. Yksi erinomainen paikka kokemuksien ja ajatusten vaihtamiseen onkin Heltrin ohjatut harjoitukset, joissa pääsee samanhenkisten treenikavereiden ja valmentajien kanssa vaihtamaan ajatuksia harjoittelusta ja harrastamisesta. Saattaa sieltä löytyä ystävyyssuhteitakin, joiden kanssa harrastaa ja kokea upeita muistoja. Suosittelen kokeilemaan!
Moikataan lenkillä ja nähdään treeneissä!
Karri