Karri Safon treeniarki on keväällä pyörinyt tyypillisesti n. 12 harjoitustunnin viikko-ohjelmalla. Harmillisesti Karri on kärsinyt reiden alueen rasitusvammasta ja sen myötä alkukauden kisat on nyt pitänyt perua. Karri haluaakin muistuttaa kaikkia aktiiviurheilijoita huolehtimaan riittävästä palautumisestaan, jotta kroppa pysyy terveenä.
Lue tästä lisää, mitä Karri kertoo treeniarjestaan:
Paljon on tuntunut olevan kaikenlaista vaivaa liikkeellä, mikä on aiheuttanut joko pienempää tai isompaa haittaa monien harjoittelulle. Tämäkin blogi-kirjoitus lähtee valitettavasti sillä teemalla liikkeelle. Omaa kevään harjoittelua on nyt häirinnyt jo useamman viikon reiden alueella oireileva rasitusvamma. Rasitusvamma ei onneksi ole oireillut kuin juoksussa, mikä on mahdollistanut muun harjoittelun normaalisti. Rasitusvamman taustasyynä oli ilmeisesti ensin pieni sairastelu ja sen jälkeen huonosti alkanut harjoittelu. Jälkikäteen ajateltuna ilmassa oli merkkejä, joita olisi pitänyt osata kuunnella ajoissa. Vaikka olo oli sinänsä normaali, kevyestäkään treenistä ei tuntunut palautuvan ja kaikki tekeminen kauniisti sanottuna ketutti.
Alkuvuoden harjoittelu sujui hyvin ja alkuvuosi on menty noin 12 harjoitustunnin viikko-ohjelmalla. Treenit on rakentuneet käytännössä kolmen uinti-, pyörä- ja juoksuharjoituksen ympärille, minkä lisäksi ohjelmassa on ollut yksi fysiikkaharjoitus. Pyöräharjoitteluun tuotiin valmentajan kanssa tälle kaudelle uutena matalan kadenssin harjoitukset, joissa tarkoituksena oli saada voimaa jalkoihin. Tämä on tuntunut hyvältä ja tuloksia näkyi myös juoksun puolella, joka meni aika vähäiselläkin juoksuharjoittelulla kivasti eteenpäin. Rasitusvammasta johtuen valmentajien kanssa on jouduttu rakentamaan harjoitusohjelmaa nyt uusiksi, mikä on onnistunut hyvin ja harjoituksen kokonaismäärät on saatu pidettyä tavoitteissa. Tarkoituksena oli tehdä tähän kohtaa vuotta kolmen viikon juoksublokki, joka vaihtui nyt pyöräblokiksi. Toivotaan, että kohta voisi jatkaa myös juoksuharjoittelua. Sen verran vaivat ovat nyt laittaneet kapuloita rattaisiin, että alkukaudelle suunniteltu Heltrin järjestämä duathlon ja Helsinki city runin puolimaraton jää tässä kohtaa kisaamatta.
Tämä kevät on ollut itselle hyvä muistutus siitä, että harjoittelu on aina kokonaisuus ja palautumisen merkitystä ei voi liikaa korostaa. Jos palautuminen ei jostain syystä tunnu normaalilta, kannattaa siihen heti kiinnittää huomiota, miettiä syitä ja ottaa etäisyyttä. Tämä on selkeä oppi itselle jatkossa, eikä huono muistutus muillekaan.
Tsemppiä treeneihin! -Karri