Karri Safo on ollut nyt Helsinki Triathlonin edustusurheilijana kaksi kautta. Karri on kuluneen kauden aikana oppinut mm. sen, että kehonhuoltoon, riittävään palautumiseen ja hyvään ravitsemukseen on myös panostettava, jos haluaa menestyä kisoissa ja tarkoituksena on harjoitella laadukkkaasti. Tässä Karrin ajatuksia kuluneesta kaudesta:
Vuosi alkaa lähenemään loppua, mikä onkin hyvä paikka pysähtyä miettimään, mitä tuli tehtyä, mitä olisi voinut tehdä ja mitä voi taas yrittää ensi vuonna. Tähän mennessä on kertynyt noin 630 harjoitustuntia ja kesällä tuli tehtyä 9 erilaista kisaa. Paljon harjoittelua ja monta hienoa kisaa, joista jäi taas upeita muistoja huipputyyppien kanssa. Harjoittelumielessä kausi oli erittäin onnistunut ja tulevalle kaudelle on selvät ajatukset siitä, miten kehittymistä jatkamaan.
Kaudesta jäi itselle päällimmäisenä mieleen alkukauden jalkavamma ja loppukauden täysmatkan MM-kisat. Toinen näistä toivottavasti ainutkertainen kokemus ja toinen vielä uudelleenkin koettavissa, jos kehitys jatkuu suunnitelmien mukaisesti. Urheiluvamma oli itselle opettavainen matka. Kun harjoittelu muuten sujui erittäin hyvin, eikä vammalle löytynyt mitään järkevää syytä, oli harmituksen määrä välillä aika korkea (itse en aina edes huomannut, mutta sain kyllä lähipiiriltä kuulla, kuinka huonolla tuulella välillä olin). Valmentajien kanssa onnistuttiin rakentamaan ohjelmaa uusiksi niin, että ilo harjoitteluun löytyi.
Isoimpana oppina itselle kaudesta jäi ajatus siitä, miten kehittyä ja välttää vammat. Selvää on, että kovempaa ja laadukkaammin voi treenata. Harjoittelupuolella ei tule isompia tulevalle kaudelle muutoksia ja valmentajien kanssa jatketaan hyviksi havaittuja asioita. Kun harjoitellaan omilla rajoilla ja välillä ylikin, tavoitteena kehittyä, kaiken muun kuin varsinaisen harjoittelun pitää olla kunnossa. Erityisesti palautuminen, kehonhuolto, ravinto ja uni ovat itsellä asioita, joihin aion kiinnittää tulevalla kaudella enemmän huomiota.
Kauden päättyminen tarkoittaa itselle myös kahden vuoden edarikauden päättymistä. On ollut mahtava kunnia edustaa parasta seuraa! Kiitos kaikille seurakavereille ja hyvää alkavaa vuotta! – Karri

